top of page

Minhjemmeside gruppe

Offentlig·1 medlem

Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt 5 dhjetor 2023 HD live


1 orë më parë — Hungaria, Shqipëria, Andorra, San Marino. Kosova në grup me kampionen Shqipëria Armenia drejtpërdrejt falas 19 nëntorEuro U21 Rumania transmetim ...


Hungaria: Mbështetje për çeljen e negociatave për ShqipërinëMinistri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj me ftesë të Ministrit të Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó zhvilloi një vizitë zyrtare në Budapest. Diskutimet u fokusuan tek procesi i integrimit evropian, si dhe në bashkëpunimi dypalësh dhe shumëpalësh. Ministri në Detyrë, Gent Cakaj, duke shprehur vlerësimin për mbështetjen e qëndrueshme të Hungarisë për Shqipërinë në procesin e integrimit evropian, e njohu Ministrin Szijaarto me progresin e bërë në drejtim të plotësimit të 5 prioriteteve kryesore. Ministri i Jashtëm i Hungarisë u shpreh se Bashkimi Evropian duhet t’i hapë negociatat me Shqipërinë në muajin qershor dhe se për Hungarinë shtyrja e vendimit do të ishte e papranueshme. Duke folur për luftën Rusi-Ukrainë, ajo tha se "Vendimi i Rusisë që të sulmojë fqinjin e saj na ka vendosur në një situatë të re. Ne jemi pranë Ukrainës. Ne mbështesim sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Të mbështesim ata që janë refugjatë nga lufta në Ukrainë. Si fqinj drejtpërdrejt të Ukrainës deri tani 2 milionë refugjatë kemi ndihmuar". Duke iu referuar edhe tensioneve të fundit në veri të Kosovës, presidentja hungareze theksoi se është e bindur që çelësi i stabilitetit të Ballkanit Perëndimor është integrimi evropian. Në një analizë të thjeshtë, Hungaria ishte një surprizë e bukur e “Euro2020”, duke luajtur si e barabartë ndaj emrave si Franca, Portugalia dhe Gjermania, por në fund “mbeti në klasë”. Në 6 ndeshjet e fundit zyrtare, Hungaria ka arritur të koleksionojë vetëm një fitore, pikërisht atë ndaj Andorrës, 3 humbje dhe 2 barazime. Pikërisht këto barazime në “Euro2020” rriten ndjeshëm kreditet e skuadrës së Marco Rossit, por, a është momenti që ne të rimendojmë përsëri atë Hungari të Europianit? Statistikat thonë që jo, pasi Hungaria në kualifikuese, nuk ka treguar atë përqëndrim në mbrojtje si në Europian dhe kjo ka ndikuar drejtpërdrejtë në rezultatet e tyre. Hungarezët gjithashtu vuajnë mungesën e finalizimit, pas në tri ndeshjet e shtatorit i shënuan vetëm Andorrës, ndërsa në 7 ndeshjet e fundit zyrtare nuk kanë arritur të mbajnë portën e paprekur, për herë të fundit, ndaj San Marinos 28 marsin e këtij viti. Sfidë vendimtare me Shqipërinë për vendin e dytë, ja si është situata e Hungarisë | Gazeta ShqipËndrra e Shqipërisë për të prekur kualifikimin në Kupën e Botës, “Katar 2022”, kalon nga Budapesti. Në 9 tetor kuqezinjtë do të tentojnë të marrin maksimumin ndaj Hungarisë vendase, në “Ferenc Puskas”. Asgjë nuk do të jetë e lehtë, edhe pse Shqipëria fitoi minimalisht në “Elbasan Arena”. Hungaria dhe tekniku Rossi do të vuajnë tri mungesa të rëndësishme, ndërsa një tjetër aspekt pozitiv për kuqezinjtë është se plot 7 lojtarë rrezikojnë skualifikimin ndaj Anglisë, nëse ndëshkohen ndaj kiqezinjëve. Ndërkohë janë rikthyer Nego Loic dhe Holender Filip, të cilët munguan për shkak të koronavirusit, në shtator, por edhe mbrojtësi, Zsolt Nagy, i cili mungonte në përfaqësuese që prej 2019-ës. Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 Besides Armenia U21 scores you can follow 1000+ football competitions from 90+ countries around the world on Flashscore. GRUPI I: Anglia, Polonia, Hungaria, ... Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt 5 dhjetor 2023 1 orë më parë — Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt 5 dhjetor 2023 Besides Armenia U21 scores you can follow 1000+ football competitions from 90+ countries ... Ndërsa emri më surprizë në këtë grumbullim është Balint Vecsei, mesfushori i Ferencvarosit, pasi do të rikthehet në ekipin kombëtar pas 7 vitesh mungesë. Një ekip i ndërtuar mbi bazën e eksperiencës dhe tekniku italian beson te kjo, sepse në një moment vendimtar, eksperienca është ajo që mund t’i vijë në ndihmë. Adam Szalai, Kevin Varga dhe Gergő Lovrencsics do të mungojnë në Budapest, ashtu siç do të mungojnë tifozëve, pasi takimi do të luhet me dyer të mbyllura, për shkak të ndëshkimit nga FIFA për koret raciste të përdoruara nga tifozëria hungareze ndaj “Tre Luanëve”. Atmosfera gjithashtu nuk është e mirë tek Hungaria, e cila, në ndeshjet e shtatorit, mori vetëm 3 pikë përballë Andorrës, duke humbur në shtëpi ndaj Anglisë dhë në Elbasan kundër Shqipërisë, por përsëri matematika ia lejon të shpresojë te vendi dytë dhe pikërisht kjo sfidë merr statusin finale e parakohshme. Ajo tha se ka ardhur në një kohë kritike në Shqipëri dhe sipas saj Evropa është në rrezik. "Evropa ka vështirësi, përballet me vështirësi të tilla të cilat prej kohësh nuk u përballuan. Në radhë të parë lufta në Ukrainë dhe pasojat e kësaj lufte. Në radhë të dytë, Ballkani Perëndimor, stabiliteti, së treti rritja e vazhdueshme e presionit të emigrimit ilegal, së katërti sfidat demografike që duhet të përballemi me forcë sesa ndonjëherë në histori dhe së pesti fuqia politike botërore e Evropës është në pikëpyetje", tha Novak. Hungaria po mbështet gjithashtu me ekspertizë Shqipërinë në procesin e integrimit evropian. Ministri në detyrë Cakaj dhe Ministri hungarez Szijjártó firmosën dy marrëveshje, Marrëveshjen për asistencë të përbashkët në fushën e përmirësimit të menaxhimit të mbetjeve, shërbimit publik të ujësjellësit, politikave për çështjet klimatike, menaxhimit të energjisë së rinovueshme dhe efiçencës së energjisë dhe Marrëveshjen për punësimin e ndërsjellë të familjarëve të diplomatëve me shërbim në vendet tona. Në takim u shkëmbyen mendime edhe për kryesinë shqiptare të OSBE-së për vitin 2020 si dhe u ri konfirmua mbështetja e Hungarisë për kandidaturën e Shqipërisë për një vend të përkohshëm në Këshillin e Sigurimit të OKB për periudhën 2022-2023. / I. M-Dritare. Duke theksuar rëndësinë e procesit të Zgjerimit dhe kredibilitetit të tij Péter Szijjártó shtoi se siguria dhe stabiliteti i Ballkanit Perëndimor janë të rëndësishme dhe ndikojnë drejtpërdrejtë edhe në sigurinë e Evropës Qendrore. Nga ana e tij, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj deklaroi se Shqipëria mbetet shpresëplotë për hapjen e negociatave, kjo bazuar në rezultatet e arritura deri më sot nga zbatimi i Reformës në Drejtësi e deri tek Reforma në Administratën Publike. Të dy Ministrat ndanë vlerësimin për marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve si në aspektin politik, edhe atë ekonomik dhe se vizita ka hapur mundësi të reja bashkëpunimi mes dy vendeve, në turizëm, në infrastrukturë, sa i përket trajtimit të ujërave e mbetjeve, si dhe në sistemin bankar, ku banka OTP do shërbejë si mekanizëm për thithjen e investimeve hungareze në Shqipëri. Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt live 5 dhjetor 2023 Shikoni Hungaria: E papranueshme që BE të shtyjë negociatat me 10 maj 2019 — drejtpërdrejtë edhe në sigurinë e Europës Qendrore”. Zv.ministri: Shqipëria ka nevojë për ... Të ndahet Shkupi nga Tirana. Si po lobon Hungaria për ... Shqipërisë, duke hedhur idenë e shkëputjes nga Maqedonia e Veriut, është Hungaria. drejtpërdrejtë Budapestin zyrtar. Hungaria ka qene shteti më i zëshëm kur ... Shqipëria Republika Çeke drejtpërdrejt 12 tetor 2023 6 sht 2 6 sht 2023 — (transmetim-) Republika Çeke Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 07/09/2023 (SHIKONI DREJTPËRDREJT>) Kosova Lihtenshtajni 2022 . Novak në Tiranë: Paqja e Evropës varet shumë nga Ballkani PerëndimorNovak në Tiranë: Paqja e Evropës varet shumë nga Ballkani Perëndimor. /Foto: AA Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në Kuvendin e Shqipërisë, ku ka theksuar se Hungaria mbështet procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian (BE). Novak tha se është hera e parë që është në Shqipëri. Sipas saj, me Shqipërinë kanë një marrëdhënie historike të gjatë dhe miqësore dhe shtoi se po përpiqet të bëjë sa më shumë si presidente për marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve. Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt falas 5 dhjetor 2023 Market Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 14 nën 2023 — 6 nën 2023 — Anglia U17 Kosova U17 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 06/11/2023 ... Biznes dhe politikë pas investimeve hungareze në Shqipëri 30 mar 2022 — Shqipëria dhe Hungaria nënshkruajnë protokollin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve më 17 nëntor 2021. drejtpërdrejt në vendet e mëdha të ... Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt 5 dhjetor 2023 1:35... Shqi Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 14 nën 2023 — Grupi A: Itali, Republika e Irlandës, Norvegjia, Turqia, Letonia, San Marino Grupi B: ... [Sot**] Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt 05.12.2023 2 nën 20 41 minuta më parë — Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 14 nën 2023 — Grupi A: Itali, Republika e Irlandës, Norvegjia, Turqia, Letonia, San ... "Jam e bindur që integrimi evropian do na çojë drejt paqes, stabilitetit në gjithë Evropën, sepse, paqja dhe siguria e Evropës varet shumë nga Ballkani Perëndimor", tha ajo. Ajo theksoi se mbështesin integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe shtoi se "Shqipëria është pjesë e Evropës. Ne duam që Shqipëria sa më shpejt të jetë zyrtarisht pjesë e Evropës. Ne kemi nevojë për Shqipërinë në Bashkimin Evropian", tha Novak. TV Llapi - Gooooool 🇦🇱 Broja ❤ Shqipëria 1 - 0 Hungaria TV Llapi ishte drejtpërdrejt. 16 orë · 󰟠. 󰟝. "Gjurmë Drite" - Nusret Pllana ... Nga Shqipëria në Hungari, pianistja e njohur në një rrëfim për 23:00'ABC E MENGJESIT' eshte emisioni qe shoqeron fillimin e dites suaj qe prej qershorit te 2020. Ky emision transmetohet drejtperdrejt nga e ...YouTube · ABC News Albania · 1 nën 2022 [SHIKONI DREJTPËRDREJT>>>>] Republika Çeke 7 sht 2023 — org. TEMA/SUBJECT E EMAIL: Secondary Archive Open Call. Albania / Serbia / Kosovo / Polonia / Republika Çeke / Sllovakia / Hungaria (ju lutemi, ...


Om

Velkommen til gruppen! Du kan forbinde med andre medlemmer, ...
bottom of page