top of page

Minhjemmeside gruppe

Offentlig·1 medlem

[телевизија<<<<] ВО ЖИВО: Бугарија Македонија 5 декември 2023


22.9.2023 — Тие во рамките од „Ц5“ групата за противнички ќе ги имаат фудбалерите на Бугарија и Косово. Во првиот натпревар закажан за попладнево Македонија ...


ФФМ - Фудбалска Федерација на Македонија Кирил Изов го објави списокот за мечот на македонската репрезентација против Бугарија. Одложени натпреварите во ... ВО ЖИВО: БУГАРИЈА - МАКЕДОНИЈА 1:1 - sportsport. mkНа другиот меч од нашата група: Грузија го совлада Гибралтар со 4:0 и поведе на табелата во групата. Токму Гибралтар е следниот наш натпревар и тоа во гости на 5 јуни. Бугарите ќе играат со Грузија исто така во Разград. 90’+7′ – КРАЈ. НЕРЕШЕНО И ПО БОД ЗА БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА НА СТАРТОТ НА ЛИГАТА НА НАЦИИТЕ 90’+5′ – Бугарите бараат пенал. Наводно Муслиу играл со рака во својот шеснаесетник. Судијата по консултација со ВАР покажа дека нема пенал. 88′ – Уште една измена во нашиот тим. HOSTIA TERRIBLE 🤦 🇧🇬🆚🇲🇰😂 pic. twitter. com/t2DthBB2Lk — Fútbol Búlgaro 🇧🇬 (@futbolbulgaro) June 2, 2022 13′ – ГОООЛ ЗА БУГАРИЈА. Капитулира македонската одбрана. Неделев нафрлува, а Десподов стигна пред Димитриевски и ја сместува топката во мрежата! Despodov 😍 pic. com/5cm7hbWeMk — GoncaloDias17 (@goncalo_diass17) June 2, 2022 1′ – СТАРТ НА МЕЧОТ На стадионот во Разград играат Бугарија и Македонија во рамките на 1. коло од групата во Лигата на нациите. Официјално: Милевски го објави стартниот состав…напаѓаме со Ристовски, Чурлинов, Трајковски, Елмас… Ова се претходните дуели меѓу Македонија и Бугарија. СИТЕ МЕЧЕВИ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА 12. Од тогаш Македонија е во сериозен подем, играше и на Европско првенство и направи светски сензации, а Бугарија е во историски пад со очајно слаби резултати поради што интересот во тамошната јавност за нивната репрезентација е на историски минимум. СИТЕ НАТПРЕВАРИ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА 12. 04. 1995: Македонија – Бугарија 0:0 28. 05. 1996: Бугарија – Македонија 3:0 25. 03. 1998: Македонија – Бугарија 1:0 15. Необично, на бугарско тло досега не постигнала гол на две одиграни средби, така што се надеваме и веруваме дека вечерва Елмас, Барди, Трајковски и другарите ќе ја затресат мрежата на ривалот. Досега сите седум натпревари со Бугарија ни беа пријателски. За првпат денес ќе играме за бодови. Прв пораз од Бугарите ни е од најдобрата генерација на оваа селекција, со неверојатните Балаков, Стоичков, Лечков, Костадинов и другите кои во 1994-та година правеа дар-мар на Светското првенство во САД и стигнаа до големото полуфинале каде испаднаа. Македонија против овие ѕвезди играше на 28 мај 1996-та година кога не победија 3-0 со головите на Емил Костадинов, Христо Стоичков и Иво Георгиев. Излегува Велковски, а влегува бекот Стефан Ристовски. 72′ – Нова двојна измена во селекцијата на Македонија. Излегуваат Стефан Спировски и стрелецот на голот Милан Ристовски, а влегуваат Бобан Николов и Доријан Бабунски. 62′ – Георги Миланов се најде во шанса, шутираше над голот. 61′ – Алиоски прими топка на работ на шеснаесетникот и шутираше но голманот одбрани. 50′ – Гол за Македонија. Милан Ристовски изедначи на 1-1. Ристовски ја матира бугарската одбрана – Македонија изедначи (видео) 46′ – Промена во составот на стартот на вториот дел. Милевски мора да менува нешто затоа што вака не оди. Излегуваат Трајковски и Чурлинов, на нивно место на терен Миовски и Давид Бабунски. 45′ – КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Македонија има иницијатива и е подобра на теренот, но Бугарите имаат предност. Момците на Милевски ќе мора да сменат нешто во вториот дел за да бидеме подобри во нападот. 42′ – Елмас шутира топката завршува покрај голот 21′ – Голема шанса за Македонија! Енис Барди шутира но голманот Михајлов одбрани. Бугарија објави победа во дипломатската битка 16.12.2021 — ВО ЖИВО: Бугарија објави победа во дипломатската битка, Македонија мора да ги исполни барањата. Видеа од Македонија ... ВИДЕО: И премиерот во живо гледа Македонија-Бугарија 26.9.2022 — Премиерот Димитар Ковачевски вечерва е на стадионот „Тоше Проески“ за да го гледа натпреварот Македонија-Бугарија. Тој е во ВИП ложата на ... По сензационалните триумфи над Германија и Италија и пласманот на Европско првенство, поддршката за нашите момци е поголема од кога и да е. Вечерва се врти нова страница, почнува нова сезона во Лига на нации. Покрај Македонија и Бугарија, во групата се уште и Грузија и Гибралтар. Што се однесува до меѓусебните дуели, со Бугарија досега сме играле седум пати. Имаме четири порази, две победи и една нерешена средба со гол-разлика во корист на нашиот источен сосед 7-3. Какви резултати Македонија има досега со Бугарија? Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 18 часот го игра првиот натпревар од новата сезона во рамки од Лига Ц во Лига на нации. Мечот ќе се игра на стадионот „Хувефарма Арена“ во Разград кој има 10. 422 седечки места. Tweet Актуелната генерација македонски фудбалери ги направи најголемите успеси во историјата на репрезентацијата. Втор пат изгубивме од Бугарите на стадионот на ЦСКА „Бугарска Армија“ со 1-0 на 15 август 2001-ва година. Тогаш легендарниот Балаков од пенал го постави конечниот резултат. Може да се пофалиме и со две победи над Бугарија: во 1998-ма Христов беше стрелец за триумф од 1-0 а победивме и во 2013-та со головите на Агим Ибраими и Алекс Трајковски. Во актуелниот состав единствено Кире Ристевски, Столе Димитриевски и Александар Трајковски беа актери на таа средба. Во 2016-та одново се сретнавме, во Скопје, кога гостите однесоа победа 0-2. Македонија домаќин на Бугарија во Лигата на нациите 22.9.2023 — Тие во рамките од „Ц5“ групата за противнички ќе ги имаат фудбалерите на Бугарија и Косово. Во првиот натпревар закажан за попладнево Македонија ... Извори за ослободителната војна и револуција во Македонија 1968 · ‎Communism... Македонија “ . „ 2 : 0 “ за „ Македонија “ , това је црвена кр- па со која се разбеснуе бикот на бугарските фашисти дури од нивните , братја по оружје ... Бугарското МНР нема информации дека убиецот на пред 10 часа — Бугарското МНР нема информации дека убиецот на Вања е избеган во Бугарија · Николоски: Нема никогаш да прифатам дека македонскиот јазик е ...


Om

Velkommen til gruppen! Du kan forbinde med andre medlemmer, ...
bottom of page